
Wynajmujesz samochód na lotnisku? Poznaj kilka prostych zasad, które przyspieszą cały proces!
2025-03-27
Lotnisko im. Lecha Wałęsy w Gdańsku. Jak dotrzeć, co warto wiedzieć, czego się spodziewać?
2025-04-07Lotnisko Chopina, położone zaledwie osiem kilometrów od tętniącego życiem centrum Warszawy, jest największym portem lotniczym w naszym kraju. Stanowi ważny węzeł komunikacyjny całej Europy. Jego strategiczna lokalizacja sprawia, że łączy Polskę z niemal całym kontynentem i otwiera na świat. Port lotniczy stanowi centralny punkt na podróżniczej i biznesowej mapie kraju.

Lotnisko Chopina – Terminal A
Sekret sukcesu warszawskiego portu lotniczego
Lotnisko Chopina zostało otworzone w 1934 roku. Od tego czasu jest ważnym punktem komunikacyjnym Europy Środkowo-Wschodniej. Obsługuje połączenia krajowe i międzynarodowe. Dogodne położenie portu lotniczego w centralnym punkcie trasy pomiędzy Wschodem a Zachodem sprawiają, że wzrasta jego wartość strategiczną ruchu pasażerskiego i spedycji towarów.
W 2018 roku port lotniczy przyjął ponad 17 milionów pasażerów. Lotnisko gwarantuje sprawną i komfortową obsługę na każdym etapie podróży. Nowoczesna infrastruktura obejmuje 108 stanowisk odpraw oraz 45 bramek. W 2012 roku została uruchomiona linia kolejowa Warszawa Lotnisko Chopina. Zapewnia wygodne i szybkie połączenie z centrum miasta oraz innymi, ważnymi punktami w kraju. Ciągłe inwestycje i modernizacje pomagają utrzymać pozycję centrum polskiego lotnictwa ponieważ poprawiają jakość oferowanych usług i komfort podróżowania.
Wygodna lokalizacja w samym centrum Mazowsza
Warszawskie Okęcie to jedno z najlepiej skomunikowanych miejsc w stolicy. Lotnisko oddalone jest zaledwie o osiem kilometrów od centrum Warszawy.Dodatkowo dotarcie na miejsce zajmuje niewiele czasu i nie wymaga skomplikowanej logistyki.
Dobrze rozwinięta sieć dróg, np. trasa ekspresowa S79 czy autostrada A2, gwarantuje sprawne połączenia z niemal wszystkimi częściami Polski oraz głównymi, międzynarodowymi drogami tranzytowymi. Dodatkowym ułatwieniem dla podróżujących jest szeroki wybór różnych środków transportu. Do dyspozycji, oprócz samochodów osobowych, są linie autobusowe, sieć kolejowa, a także prywatne usługi przewoźnicze. Zapewniają elastyczność w planowaniu dojazdu.

Terminal Cargo z lotu ptaka
Lotnisko Chopina zajmuje ponad 830 hektarów. Tym samym jest jednym z największych portów lotniczych w tej części kontynentu. Jego nowoczesna infrastruktura i przemyślany układ terminali pozwalają na sprawną obsługę pasażerów lotów rejsowych i czarterowych. Główny terminal – Terminal A – podzielony jest na dwie strefy: Schengen oraz Non-Schengen. Podział wprowadzono ponieważ ułatwia organizację ruchu międzynarodowego i pozwala na płynny przepływ podróżnych.
Krótka historia Lotniska Chopina
Historia warszawskiego lotniska na Okęciu sięga lat 30. XX wieku. Inwestycję zaczęto planować z uwagi na szybki rozwój stolicy. Oficjalne otwarcie kompleksu miało miejsce w 1934 r. Jak na ówczesne standardy, uchodził za wyjątkowo zaawansowany technologicznie. Już wtedy jego głównym założeniem była funkcja głównego węzła lotniczego w kraju. W pierwszych latach funkcjonowania port obsługiwał loty cywilne, a także wojskowe operacje. Z czasem jednak rozwijająca się infrastruktura pozwoliła poszerzyć ofertę ruchu pasażerski oraz przejęcie obsługi przewozów towarowych.
Okres międzywojenny był czasem intensywnego rozwoju. Warszawski port lotniczy zyskał nową rolę i stał się ważnym punktem na mapie europejskich połączeń lotniczych. Z uwagi na wyzwania, jakie wiązały się z nowymi zadaniami, lotnisko sukcesywnie rozbudowywano o nowe trasy i udogodnienia. Niestety plany brutalnie przerwała II wojna światowa. W trakcie niemieckiej okupacji obiekt został przejęty przez Luftwaffe i pełnił funkcje militarne. W wyniku działań wojennych i bombardowań port został poważnie uszkodzony, a jego infrastruktura została niemal doszczętnie zrujnowana.

Uroczystość otwarcia terminala pasażerskiego na lotnisku na Okęciu, 29 kwietnia 1934
Zaraz po wojnie przystąpiono do odbudowy. Prace renowacyjne były jednym z głównych priorytetów powojennej administracji. Już w latach 50. lotnisko wznowiło działalność. Kolejne dekady przyniosły liczne modernizacje. W czasach PRL-u rozbudowano terminale i pasy startowe. Co więcej, modernizacja lotniska zwiększyła przepustowość i wpłynęła na rozwój połączeń zagranicznych.
Po transformacji ustrojowej w 1989 roku dodatkowe inwestycje w infrastrukturę i wdrożenie nowych technologii zaczęły nadawać lotnisku współczesnego charakteru. Rozbudowa terminala pasażerskiego, unowocześnienie systemów nawigacyjnych oraz rosnąca liczba operacji sprawiły, że dziś znajduje się ono w czołówce Europy Środkowo-Wschodniej.
Infrastruktura Lotniska Chopina – niepowtarzalny komfort podróżowania
Infrastruktura warszawskiego lotniska została starannie zaprojektowana z myślą o wygodzie pasażerów i sprawnym. Głównym punktem obiektu jest Terminal A, podzielony na dwie odrębne strefy – Schengen i Non-Schengen. Podział pozwala płynne obsługiwanie podróży wewnątrz Europy oraz poza jej granice. Przestronne hale odlotów i przylotów gwarantują komfort nawet przy dużym natężeniu ruchu. Dzięki nowoczesnym punktom odprawy znacznie usprawniono kontrolę bagażu i procedury bezpieczeństwa.
Port dysponuje dwoma równoległymi pasami startowymi. Pierwszy, o długości aż 3690 metrów, przystosowany jest do obsługi największych samolotów pasażerskich i towarowych. Zaawansowany system nawigacyjny oraz całodobowa obsługa gwarantują, że lotnisko działa w różnych warunkach pogodowych. Co więcej możesz działać nawet w tych niekorzystnych dla innych portów lotniczych w kraju.

Wnętrze hali odlotów w nowej części terminalu A
Strefa pasażerska zaprojektowano, kładąc szczególny nacisk na wysoką jakość obsługi i wygodę podróżnych. Na miejscu znajduje się szeroki wybór sklepów wolnocłowych, eleganckich butików oraz bogata oferta kawiarni i restauracji. Strefa gastronomiczna serwuje kuchnię międzynarodową, a także najlepsze, tradycyjne dania polskie. Do dyspozycji pasażerów przeznaczone są także luksusowe salony VIP i centra biznesowe. Dodatkowo na ternie lotniska znajduje się bogata sieć punktów usługowych np. wypożyczalni samochodów, bankomatów i kantorów. Dla tych, którzy lubią produktywnie wykorzystać czas przed lotem, dostępne są przestrzenie coworkingowe, umożliwiające pracę w przyjemnych, spokojny warunkach.
Na terenie całego lotniska działa przemyślany system komunikacji wewnętrznej np. ruchome schody, windy i intuicyjne oznaczenia. Ułatwiają poruszanie się pomiędzy strefami terminal. Co więcej udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami podnosi komfort i bezpieczeństwo podróżujących.

Korytarz w części komercyjnej lotniska
Jak dotrzeć na Okęcie?
Świetne położenie Lotniska Chopina sprawia, że dotarcie na miejsce jest naprawdę proste i wygodne i to bez względu na to, jaki środek transportu wybierzemy. Pasażerowie mają do dyspozycji wygodną, dobrze skomunikowaną z miastem opcję transportu publicznego, a także możliwość organizacji własnego, indywidualnego dojazdu. Dojazd z łatwością można dopasować do planu dnia i godziny odlotu.
Dużym udogodnieniem są pociągi SKM. Linie S2 i S3 zapewniają bezpośredni i szybki dojazd z centrum Warszawy, bez zbędnych przesiadek. Równie wygodne są np. autobusy ZTM dostępne przez całą dobę. Co więcej, linia 175 łączy lotnisko z centrum, 188 kursuje z Mokotowa i Pragi-Południe, a linia N32 obsługuje lotnisko nawet w późnych godzinach nocnych.

Pesa Elf 27WE-007 należący do SKM linii S2 na stacji Warszawa Lotnisko Chopina
Dla podróżnych, ceniących sobie pełną niezależność, port lotniczy oferuje opcję wynajęcia samochód tuż po przylocie. Na miejscu znajduje się oddział wypożyczalni Target Auto. Oferuje szeroką flotę aut. Cały proces wynajmu jest szybki i prosty. Wszystkie formalności można bez wysiłku załatwić online lub bezpośrednio w terminalu. Dużym atutem wypożyczalni jest fakt, że wynajęcie auta nie wymaga uiszczenia kaucji, a kierowca nie jest związany żadnym limitem kilometrów.
Kolebka polskiej turystyki międzynarodowej i biznesu
Lotnisko obsługuje krajowy i międzynarodowy ruch pasażerski. Szeroko rozwinięta siatka połączeń czyni go atrakcyjną bazą operacyjną dla licznych przewoźników. Na co dzień funkcjonuje tu ponad 30 linii lotniczych, oferujących regularne loty do Europy, Azji, Ameryki Północnej i na Bliski Wschód.

LOT SP-LWA
Lotnisko Chopina jest główną bazą operacyjną Polskich Lini Lotniczych LOT. Przewoźnik obecnie rozwija ofertę połączeń długodystansowe. Zapewnia bezpośrednie loty do największych metropolii świata np. do Nowego Jorku, Chicago, Tokio czy Seulu. Obok narodowego przewoźnika na lotnisku operują również znane, międzynarodowe linie lotnicze Lufthansa, Air France, Emirates oraz Qatar Airways. Warszawski port ma duży wpływ na gospodarkę i sektor turystyczny. Z uwagi na szeroką ofertę połączeń ma korzystny wpływ na rozwój hotelarstwa, gastronomii oraz lokalnych usług stolicy.
Oprócz lotów międzynarodowych dużym atutem Lotniska Chopina jest szeroka siatka lotów krajowych. Umożliwia szybkie i wygodne podróże między największymi miastami w Polsce. Tym samym stanowi centralny punkt wewnętrznej osi transportowej, wspiera rozwój regionalny i integrację rynków państwowych.
Innowacje i imponujące osiągnięcia lotniska
W 2024 roku przez warszawski port przewinęło się aż 21 283 973 podróżnych. Najczęściej wybierane kierunki regularnych połączeń to europejskie metropolie: Londyn, Paryż, Amsterdam, Frankfurt oraz Bruksela. Lotnisko może także pochwalić się znaczną ilością lotów czarterowych. Wśród nich dominują głównie wakacyjne rejony bp. Antalya, Marsa Alam, Hurghada, Sharm El Sheikh i Rodos. Loty przyciągają turystów spragnionych słońca i egzotycznych krajobrazów.
Rekordowym dniem w historii lotniska był 2 sierpnia 2024 roku. Obsłużono wtedy 78 248 pasażerów. Inny rekord padł w styczniu 2025 roku. W tym okresie lotnisko odprawiło aż 1 561 959 podróżnych, notując wzrost o 11,2% w porównaniu z tym samym okresem w poprzednim roku.
Wybierasz się na Lotnisko Chopina? Odkryj, co oferuje Warszawa!
Dogodna lokalizacja lotniska daje podróżującym wyjątkową okazję, by szybko i łatwo dotrzeć do wielu interesujących zakątków Warszawy. To świetna opcja, by spontanicznie wybrać się na zwiedzanie okolicznych atrakcji turystycznych stolicy.
Zaledwie kilka minut od terminala znajduje się Pole Mokotowskie (park Józefa Piłsudskiego). To jeden z ulubionych parków mieszkańców Warszawy. Oferuje rozległe alejki wzdłuż malowniczych stawów i wiele przytulnych kawiarenek. To świetne miejsce na relaksacyjny spacer przed odlotem. Nieco dalej znajdziemy Muzeum Powstania Warszawskiego, prawdopodobnie jedno z najważniejszych miejsc pamięci w kraju. Muzeum robi ogromne wrażenie i w poruszający sposób przedstawia losy powstańców z 1944 roku.
Same okolice Mokotowa i Służewca słynną ze swojego nowoczesnego charakteru. Dynamiczne dzielnice miasta są pełne biurowców, modnych restauracji i dużych centrów handlowych.
Kolejnym punktem na turystycznej mapie w okolicy może być Pałac w Wilanowie. Co prawda oddalony jest około 15 kilometrów od lotniska. Zachwyca barokową architekturą i pięknie utrzymanym ogrodem. To miejsce z duszą, którego nie może zabraknąć na trasie żadnego miłośnika kultury i sztuki.

Pałac w Wilanowie – elewacja wschodnia Oprócz tego Warszawa oferuje dużo więcej atrakcji i miejsc wartych zobaczenia. Lotnisko Chopina jest świetnie skomunikowane z centrum miasta, skąd już bardzo blisko na stare miasto. Warto udać się także na nadwiślańskie błonia lub odwiedzić słynną warszawską patelnię oraz kultowy Pałac Kultury i Nauki. Dla tych, którzy myślą o aktywnym spędzeniu czasu przed odlotem na pewno świetnie sprawdzi się oferta dostępnych na lotnisku wypożyczalni samochód. Auto z szerokiej floty Target Auto pomoże zaplanować trasę i aktywnie wykorzystać czas
Przylatujesz z zagranicy? Czeka Cię podróż po Polsce?
Podróżuj bezpiecznie - sam i z rodziną.
Wynajmij niezawodne auto w 3 krokach. Szybko i prosto
WCZYTYWANIE DANYCH